„Tremtinys“

Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos savaitraštis
Leidžiamas nuo 1988 m. spalio 28d.

Archyvas

Nr. 06 (1364) 2020 m. vasario 14 d.

Projektus „Lietuvos Laisvės kovų, tremties ir tautos netekčių atspindžiai“ ir „Istorija be „baltų dėmių“ remia

 

 

Užsiprenumeruokite „Tremtinį“

Prenumerata priimama bet kuriame „Lietuvos pašto“ ar „Pay Post“ skyriuje, per „Lietuvos pašto“ laiškininką, paskambinus informacijos tel. 8 700 55 400, internetu www.prenumeruok.lt.
Prenumeratos indeksas 0117.
Kaina:
    1 mėn. –  3,67 Eur,
    3 mėn. – 11,02 Eur,
    6 mėn. – 22,03 Eur,
  12 mėn. -- 44,06 Eur.

    Dėkojame skaitytojams

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Savaitraščio „Tremtinys“ redakcija, II a., 5 kab.
LPKTS būstinė, Laisvės al. 39, 44309 Kaunas
Tel. (8 37) 323 204;
redakcijos el.paštas tremtinys.redakcija@gmail.com

 • Partizanų Lietuva


  Lietuvos paštas vasario 7 dieną išleido pašto ženklų bloką „Partizanų Lietuva“. Bloke du pašto ženklai, 0,81 ir 0,84 euro vertės. Ženklai skirti korespondencijai į užsienį apmokėti, tačiau gali būti naudojami ir Lietuvoje: didesnio svorio laiškui apmokėti arba, su papildomu ženklu, registruotai korespondencijai. Bloko autorė dailininkė Aušrelė Ratkevičienė, tiražas – 6500 vienetų.
  Pašto ženkluose keturi portretai partizanų vadų, pasirašiusių Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos Deklaraciją. Viename ženkle Lietuvos karininkas, rezistentas, partizanų vadas, dimisijos brigados generolas Jonas Žemaitis-Vytautas ir Lietuvos pedagogas, partizanas Juozas Šibaila-Merainis. Kitame ženkle partizanas Vytautas Gužas-Kardas ir Lietuvos partizanų pulkininkas Aleksandras Grybinas-Faustas. (...)

  Ričardas VAINORA,
  kolekcininkas filatelistas, XXVII knygos mėgėjų draugijos narys
  Visą straipsnį skaitykite „Tremtinyje“ Nr. 6 (1364)

   

  Nei dienos be piešinio, nei dienos be judesio


  Jei 2019-uosius palydėjome nauja dailininko architekto, kultūros vertybių paveldo specialisto Jono Lukšės knyga, tai šįmet vasario mėnesį Kauno „metraštininkas“ pradžiugino paroda „Kauno Naujamiesčio istorijos, meno kūrinių, architektūros ir kultūros vertybių piešiniai“.
  Šešiolika ekspozicinių stendų, dailininko kaligrafiškai apipavidalintų, byloja apie Kauno Naujamiestį, menantį jau 173 metus. Atskirai išskirti istorizmo stiliaus 19 amžiaus vidurio–1915 metų, modernizmo stiliaus 1919–1940 metų piešiniai. Didžiausią vietą užima gyvenamųjų namų kompleksų piešiniai, Šventovės, maldos namai, menas, paminklai. Kaip atskirą žinyną dailininkas pateikia istoriją – datų ir įvykių kroniką. 
  Pristatydamas parodą, J. Lukšė apie kiekvieną pastatą, paminklą ar kitą statinį pasakoja tarsi apie gyvą būtybę, kuriai reikėjo ir dabar reikia mūsų dėmesio, mūsų globos. Ar rengdamas parodą, ar ruošdamas naują knygą, menininkas studijuoja, analizuoja ir pateikia žiūrovui informaciją. Pristatydamas parodos autorių LPKTS Kauno filialo pirmininkas Vladas Sungaila pasidžiaugė, kad toks aktyvus, produktyvus žmogus yra filialo narys, padovanojęs naujausią savo knygą „Sovietų genocido aukų atminimo ženklai Kaune“. Mini parodėlėje puikavosi ir kiti šio autoriaus parengti leidiniai.
  LPKTS nariai, svečiai kviečiami aplankyti parodą, o knygynėlyje susipažinti su nauja VĮ  „Keliautojo žinynas“ išleista knyga „Kauno Naujamiestis“. Autoriai Vytenis Almonaitis ir Junona Almonaitienė knygą skiria kultūrinio, pažintinio turizmo mėgėjams. Įvade aprašomi bendriausi Kauno istorijos Naujamiesčio architektūros bruožai, knygoje pateikiama 81 lankytina vieta, kiekvienai skirtas detalus aprašymas. Leidinyje apie 270 fotografijų, žemėlapių fragmentų ir piešinių. Iki šiol Kaunas neturėjo tinkamo ir labai reikalingo žinyno, informacinio leidinio. Knyga – puiki dovana ir ekskursijų vadovams, ir miesto svečiams, reikalinga ir kiekvienam besidominčiam miesto istorija.
  Kviečiame aplankyti dar veikiančią J. Lukšės parodą, o knygą „Kauno Naujamiestis“, kuri atkeliavo kartu su kitu nauju leidiniu „Pietų Medininkai“ įsigyti LKPTS knygynėlyje.
  Antroji renginio dalis – skirta Sveikai gyvensenai, bendrystei.  Socialinių inovacijų fondas, įkurtas 1994 metais Kaune. Per tą laikotarpį parengta ir įvykdyta dešimtys projektų, skirtų įvairių amžiaus grupių žmonėms. Apie Fondo veiklą kalbėjo jo įkūrėja ir vadovė Liudmila Mecajeva. Kaip naujojo projekto partneriai dalyvavo ir Aleksoto seniūniją atstovavo Bendruomenių asociacijos pirmininkas prof. Ramūnas Navickas.
  Startavo naujas projektas „Sportuoja vaikai, sportuoja šeimos, sportuoja visa bendruomenė“. Projekto veiklas pristatė ir į užsiėmimus pakvietė projektų vadovės, koordinatorės Daiva Damulevičienė ir Rasa Trepkuvienė.
  Renginio organizatoriai – LPKTS Kauno filialas. Filialo pirmininkas V. Sungaila pasidžiaugė tokiu kompleksiniu renginiu ir palinkėjo – dailininkui gyventi „nei dienos be piešinio“, o gausiam lankytojų būriui – „nei dienos be judesio“...

  Parengė Dalia POŠKIENĖ
  Autorės nuotraujoje - LPKTS Kauno filialo pirmininkas Vladas Sungaila su architektu Jonu Lukše

   

   

  Laisvės kovos grožinėje literatūroje

  LPKTS knygynėlį netrukus papildys leidykloje „Briedis“ išleista, sausio mėnesį pristatyta Mindaugo Milinio, žurnalisto, redaktoriaus, leidėjo aštuntoji knyga „Partizanas II“.
  Klaipėdietis rašytojas ir redaktorius – istorinių romanų apie partizaninį pasipriešinimą bei publicistinių knygų apie Afganistano karą autorius. Išleidęs dvi publicistikos knygas „Afganistano kariai. Prisiminimai po dvidešimties metų“ ir „Afganistano kariai. Antra knyga“. Jose surinkti 1979–1989 metais Afganistane tarnavusių ir Sovietų sąjungos gretose su Afganistano tautomis kariavusių vaikinų iš Lietuvos prisiminimai, o 2019 metų pabaigoje pasirodė ir kita publicistinė knyga „Afganistano mėsmalė“.
  Skaitytojams jau pažįstama ir žinoma M. Milinio knyga „Partizanas“, savo išskirtiniu požiūriu į lietuvių rezistencinę kovą sužavėjusi skaitytojus, išleista 2015 metais, sulaukusi tęsinio. Antroje istorinio romano knygoje „Partizanas II“ autorius ne tik drąsiai, patraukliai ir paprastai perteikia lietuvių pasipriešinimo bolševikinei ideologijai istoriją, bet ir bando grožinės literatūros kūrinyje atkurti pirmuosius pokarinės Klaipėdos, kuri tuomet vis dar buvo vadinama Mėmeliu, metus.

  Dalia POŠKIENĖ

   

  LPKTS rekomenduoja

  Nuo vasario 14 dienos Lietuvos kino teatruose pradedamas rodyti režisierės Agnės Zalanskaitės istorinis dokumentinis filmas „Partizanas“, pasakojantis Prisikėlimo apygardos vado Juozo Paliūno-Ryto kovos dramą. „Istorinių dokumentinių filmų rodymas kino teatre – pakankamai retas atvejis. A. Zalanskaitės juosta verta dėmesio. Ji labai kūrybiškai pasakoja istoriją, tačiau griežtai laikosi istorinės linijos ir neiškreipia faktų, ką sau dažnai leidžia meninių filmų kūrėjai ir dėl to sulaukia kritikos“, – sako filmo prodiuseris Mantvidas Žalėnas.
  Valstybės atkūrimo dienos proga apsilankykite kino teatre su bičiuliais ir pasižiūrėkite šį ypatingą filmą.

   

   

   

  Metinė konferencija


  Sausio pabaigoje Rietavo Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje šv. Mišiomis prasidėjo Lietuvos laisvės armijos karių ir rėmėjų sąjungos metinė konferencija. Už žuvusius laisvės kovotojus šv. Mišias aukojo šios organizacijos narys, kapelionas, kunigas, gvardijonas Saulius Bytautas.
  Konferencija vyko Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus salėje, kurioje vieningai nuskambėjo himnas, tylos minute pagerbti Amžinybėn išėjusieji kovotojai. Sveikinimo žodį tarė LLA sąjungos kapelionas Saulius Bytautas.
  Po metinės veiklos ataskaitos organizacijos pirmininkė Irena Giedraitienė dalyviams papasakojo apie Lietuvos laisvės armijos organizacijos „Vanagai“ 75 metų sukaktį, apžvelgdama jos veiklos istoriją. (...)

  Irena GIEDRAITIENĖ
  Visą straipsnį skaitykite „Tremtinyje“ Nr. 6 (1364)